(Thulep) Thulium Fiber Laser (ThuFLEP) ile İyi Huylu Prostat Büyümesi (BPH) Tedavisi (Ameliyatı)

Prostat büyümesi tedavilerinde teknoloji hızla ilerlemekte ve daha başarılı sonuçlar elde edilmesine imkan veren ThuFLEP yada ThuLEP teknolojisi yani Thulium Fiber Lazer teknolojisi, erkeklerin en önemli sorunları arasında yer alan iyi huylu prostat büyümesi (BPH) tedavisinde şuan ileri teknolojiye sahip bir tedavi yöntemidir.

Bursa‘da Acıbadem Hastanesi’nde holep ameliyatlarına ilaveten en son teknolojik lazer tedavisi olan ThuFLEP, Prof. Dr. Bülent Oktay ve ekibi tarafından yapılmaya başlanmıştır. Bursa için bir ilk olan bu teknoloji deneyimli ekip ile tatminkar sonuçlar elde edilmesine imkan vermektedir.

Üroloji alanında yapılan ameliyatlarda HOLEP yöntemine göre hem kanama hem de dokulardaki bozulma oranları daha az olması sebebiyle ThuFLEP (Thulium Fiber Laser) teknolojisi iyi huylu prostat büyümesi tedavisinde birincil ameliyat yöntemimiz olmaktadır.

Yeni teknoloji olarak lanse ettiğimiz ThuLEP (Thulium Fiber Lazer) yöntemi hakkında biraz daha detaylı bilgi verme sonrasında bu yöntemin hangi durumlar için uygulanacağı ve en çok merak edilen soruların yanıtlanması ile devam edeceğiz…

ThuFLEP ameliyatlarında kullanacağımız cihaz olan Fiber Dust® lazer sistemi hem Litotripsi hem de hassas yumuşak doku cerrahisi için tasarlanmış bir Thulium Fiber Lazer (TFL) cerrahi cihazıdır. Bu cihaz 1.9µm dalga boyunda lazer emisyonuna sahiptir ve taş parçalanması ve ablasyonuna izin vermek için süper darbeli mod yeteneğine sahiptir. Son yıllarda TFL teknolojisi, özellikle taş tedavisi için Holmium lazere yeni bir alternatif olarak ortaya çıkmıştır.

BPH (Benign Prostat Hiperplazisi ) & Yumuşak Doku Cerrahisi

Thulium dalga boyu, su tarafından güçlü bir şekilde emilir ve yumuşak dokuların etkili ve hassas bir şekilde ablasyonuna ve kesilmesine olanak tanır.
Maksimum 60W çıkış gücü, düşük güçlü ThuLEP‘e (Prostatın Thulium Lazer Enükleasyonu) olanak sağlar. Özellikle Fiber Dust® ile süperpulsed ThuLEP ve daha geleneksel bir sürekli emisyon ThuLEP (etkisi Tm:YAG lazere benzer) arasında seçim yapabilirsiniz. Thulium fiber lazer kullanılarak yapılan kapalı prostat ameliyatına ThuLEP denmektedir.

ThuFLEP teknolojisi hangi hastalıklarda(durumlarda) kullanılır (tercih edilir)?

 • İyi huylu protat büyümesi (BPH; Benign Prostat Hiperplazisi) tedavilerinde
 • Mesane ve UUT tümörlerinin tedavisi
 • Darlık gibi düşük-orta güç gerektiren üriner yumuşak dokuların pürüzsüz ablasyonu, rezeksiyonu ve insizyonu

ThuFLEP (ThuLEP) (Thulium Fiber Laser) Yöntemi Nasıl Uygulanır?

ThuFLEP yöntemi ile yapılacak olan prostat ameliyatı, diğer endoskopik yöntemlerde olduğu gibi giriş olarak idrar kanalını kullanmaktadır. Prostat dokusunun yapısına göre tek parça yada 2-3 parça şeklinde kabuğundan sıyırılması sonrasında mesane içerisine konur. Burada morselatör ismindeki bir cihaz vasıtasıyla parçalanır ve vakumlanarak vücut dışarısına alınır. Bu işlem sonrasında gerekli tüm kontroller yapılır ve hastaya sonda takımı yapılarak prostat tedavisi başarı ile sonuçlandırılır.

ThuFLEP (ThuLEP) (Thulium Fiber Lazer) Yönteminin Avantajları Nelerdir?

 • ThuFLEP yöntemi, mevcut diğer lazer enükleasyon yöntemlerine göre yüksek verimlilik, kullanım kolaylığı ve minimum riskli bir tedavi yöntemi olarak öne çıkar.
 • İşlem süresi konusunda diğer yöntemlere göre öne çıkmaktadır, taş hastalıklarında duruma göre yarım saatte işlem gerçekleştirilebilmektedir.
 • Hem doktor hem de hasta için büyük kolaylık sağlayan ThuFLEP ameliyatı sonrasında, işlem sırasında herhangi bir kesi olmamasından kaynaklı ağrı düzeyi daha azdır ve kısa sürede normal hayatına dönmesini kolaylaştırır.
 • Kanama riski, cinsel fonksiyon bozukluğu riski minimum düzeydedir.
 • Operasyon tek bir seansta bitirilebilmektedir.
 • ThuFLEP yöntemi ile, daha önceki yöntemlerde kazıma işlemi sonrasında bir miktar prostat dokusunun içeride kalmasına müteakip meydana gelen ve uzun süren idrarda yanma ve kanama problemleri, bu yeni teknoloji sayesinde büyümüş prostat dokusu tamamen alınarak bu tür şikayetlerin olmasına imkan verilmez. Hasta kişinin taburcu sonrasında yaklaşık bir haftalık bir süreç içerisinde normal hayatına adapte olması beklenir.
 • ThuFLEP yöntemi, idrar tutmayı sağlayan kas yapılarına en az zarar verilerek ameliyat sonrası idrar kaçırma sorunları minimum düzeyde olmaktadır.
 • ThuFLEP yönteminin esasını oluşturan lazer enerjisinin dokular üzerinde minimum düzeyde etki göstermesi nedeniyle ereksiyonda görev alan sinirsel yapılara direkt etkisi olmamakta ve böylece cinsel işlev fonksiyonları korunmuş olmaktadır.

HoLEP ile Thulium (ThuFLEP) (ThuLEP) Arasındaki Farklar Nelerdir?

Her iki prostat büyümesi tedavi yönteminde de aktif olarak lazer enerjisi kullanılmaktadır ve ThuFLEP yöntemi, HoLEP yöntemine göre doku hasarı, prostat çıkarımı ve hasta konforu açısında çok daha ileri bir teknolojiye sahip bir tedavi yöntemi olarak öne çıkmaktadır. Hem tedavi sırasında hem de tedavi sonrasında kanama, idrar kaçırma, cinsel fonksiyon ve normal yaşama dönme konularında ThuFLEP yöntemi başı çekmektedir.

Thulium Fiber Lazer (ThuFLEP) Yöntemi Kimlere Yapılır (Uygulanabilir)?

ThuFLEP – Thulium Fiber Lazer yöntemi, prostat cerrahisi gerekli olan tüm hastalara uygulanabilecek bir tedavi yöntemidir. Mevcut cerrahi yöntemlerine göre yüksek düzeyde hekim ve hasta konforu sağlaması açısında öncelikli tercih sebebidir. Bazı tekniklerin büyük boyutlu prostatlar için önerilmemesine karşılık, ThuFLEP yöntemi özellikle büyük boyutlu prostat cerrahilerinde başarı göstermektedir ve boyut olarak bir üst limiti bulunmamaktadır.

Mesane taşı, idrar sorunu için sonda takılan hastalar, kalp-damar hastalıkları olan kişilerde güvenle kullanılmaktadır.

ThuFLEP (ThuLEP) ameliyatı sonrası cinsel işlev fonksiyonları etkilenir mi?

ThuFLEP yöntemi, diğer cerrahi lazer yöntemlerine göre en az derinlikte lazer enerjisi etki ettirmektedir ve bu nedenle diğer yöntemler holep gibi tedavilere daha güvenilir olmaktadır ve ameliyat sonrasında cinsel fonksiyonlarda herhangi bir ek olumsuz etki oluşmamaktadır.

ThuFLEP yöntemi sonrasında prostat büyümesi tekrarlanır mı? 

ThuFLEP yönteminde diğer yöntemlere kıyasla geride herhangi bir prostat dokusu kalmadığı için hastaların tekrar bir cerrahi operasyona ihtiyaçları kalmaz.

ThuFLEP ameliyatı sonrasında iyileşme ne kadar sürede olmaktadır?

ThuFLEP lazer ameliyatı sonrasında hastaya takılan sonda 1-2 içerisinde alınmaktadır. İdrarda görülen kırmızılık idrar çıkışının artması sonrasında normale dönecektir ve hasta kişinin durumuna göre en kısa sürede normal hayatına dönebilmektedir.

Bursa, Acıbadem hastanesinde gerçekleştirdiğimi ThuFLEP ameliyatımız için detaylı bilgi ve ücret konusunda bizlere iletişim numaralarımızdan ulaşabilirsiniz.