Prof. Dr. Bülent Oktay > Blog > Bilgi > Testis Kanseri Tedavisi Bursa
 • Yorumlar: 2
 • Yayınlayan: Prof. Dr. Bülent Oktay

Testis Kanseri

Testis kanseri (tümörü) çoğunlukla gençlerde , 18-40 yaşları arasında görülür. Erkek yumurtalık kanseri olarak ta bilinir.Testis tümörünün belirtisi torbada ağrısız şişliktir. Testis kanserinin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Testiste sert bir kitle olduğunda, radyolojik inceleme sonrası,  biyopsi yapılmaksızın kitlenin alınması gerekir. Patolojik inceleme sonucu en sık görülen tip seminomdur.

Günümüzüm erken tanı ve tedavi yöntemleri ile testis tümörü artık ölümcül bir hastalık değildir. Testis çıkartılması (orkiektomi) sonrası, radyolojik incelemeler yapılarak evre saptanır. Patoloji germ hücresi tümörünün özelliklerini verir. Birinci evrede tedavi, ameliyat sonrası yakın izlemdir. Daha ileri evrelerde çoğunlukla lenflere yayılım (sıçrama) vardır ve kemoterapi öncelikli ek tedavidir. Çoğunlukla BEP protokolü kullanılır.

Tek testisli olmak genel olarak önemli bir problem oluşturmaz. Estetik olarak, orşiektomiden sonra, boş alan skrotuma(torba) protez yerleştirilebilir. Genç erkeklerin yılda en az 2 kez kendi testislerini el ile muayene etmesi erken tanıyı sağlayabilir.

Testisler, yumurta şeklinde ve iki adet olup, skrotumadı verilen, katmanlı cilt ve kas dokusuna sahip, bir kese içinde yerleşik bulunan erkek salgı bezleridir. Testislerin iki ana görevi vardır. Üreme hücresi(Sperm) yapmak ve erkeklik hormonu(Testosteron) salgılamak. Skrotum içinde yer alan testisler spermatik kordon adı verilen ve içinde testise ait damar ve sinirlerin yanında vasdeferensdenilen sperm kanalının bulunduğu bir kordon ile vücuda bağlanır.

Testis içinde oluşan genç sperm hücresi, testisin içindeki minik kanalcıkların (seminifertübülüs) içinde gelişir ve bu tübüllerin birleşmesiyle daha geniş kanalcıklara ve oradan da olgunlaşma sürecini geçireceği,epididim denilen, kendi üzerine kıvrıntılı kanalcık yumağına iletilir. Sperm oluşturan hücreleregerminal hücreler denilir.

Testis Kanseri Tedavisi
Testis Kanseri Tedavisi

Hemen bütün testis kanserleri yukarıda sözü edilen germinal hücrelerden köken alır. İki ana tip testikülergerm hücresi tümörü vardır. Bunlar seminoma ve non-seminoma tipi tümörlerdir. Bu iki tümör tamamen farklı büyüme, yayılma ve tedavi özelliklerine sahiptir. Non-seminoma olarak adlandırılan testis kanserleri, seminomatipi testis kanserlerine göre, daha hızı gelişme ve yayılma özelliğine sahiptir. Diğer yandan seminoma tipi tümörler radyasyon tedavisine daha duyarlı tümörlerdir. Bazı testis tümörlerinde tümör içinde hem seminoma hem de non-seminoma tipi kanserler aynı anda gelişebilir. Bunlar mixt tip kanser adını alırlar. Bu olgular, non-seminoma tipi tümörlerdeki gibi tedavi edilir.

Testis kanseri nadir görülen bir tümör çeşidi olmakla beraber, 20-35 yaş arasındaki erkeklerde en sık rastlanan kanserdir.

Testis kanser gelişiminde risk faktörü olan durumlar söz konusudur.
Hastalık gelişim şansını arttıran her türlü nedene risk faktörü denilmektedir. Testis kanserinin gelişimindeki risk faktörleri şunlardır.

 • İnmemiş testis varlığı
 • Kötü gelişim göstermiş veya gelişmemiş testis dokusu
 • Ailede testis kanseri hikayesinin varlığı
 • Klinefelter sendromu
 • Beyaz ırk

Testis kanserinin en sık karşılaşılan belirtileri içinde skrotumda (Testis torbasında)ağrısız, sert şişlik görülmesidir.Tanı çoğunlukla skrotaldoppler ultrasonografi ile konulur. Aşağıdaki belirtiler varsa  doktora başvurulmalıdır.

 • Torbalarda(Testiste) ağrısız şişlik
 • Göbekaltı karın bölgesinde ya da kasıkta künt ağrı
 • Testislerin olduğu torbada (skrotumda) ani sıvı birikimi
 • Testiste dolgunluk veya rahatsızlık hissi

Testis kanseri tedavisi hakkında detaylı bilgi için Prof. Dr. Bülent Oktay’ın Bursa’da ki muayehanesinden randevu alabilirsiniz.

Yazar: Prof. Dr. Bülent Oktay

Bir yanıt yazın

2 yorum

 • Taha

  Hocamm benim testisimin penise bağlı olan sağ üst testisimde dokununca hafif bi ağrı oluyor penisinim üst kasıklarında da hafif agrı zaman zaman oluyor genelde atlestsiz yatıyorum ondan olabilirmi bişey yoktur umarım