Prof. Dr. Bülent Oktay > Blog > testis Kanseri > Testis Kanseri Tedavisi Bursa
  • Yorumlar: 0
  • Yayınlayan: Prof. Dr. Bülent Oktay

Testis Kanseri

Testis kanseri (tümörü) çoğunlukla gençlerde , 18-40 yaşları arasında görülür. Erkek yumurtalık kanseri olarak ta bilinir.Testis tümörünün belirtisi torbada ağrısız şişliktir. Testis kanserinin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Testiste sert bir kitle olduğunda, radyolojik inceleme sonrası,  biyopsi yapılmaksızın kitlenin alınması gerekir. Patolojik inceleme sonucu en sık görülen tip seminomdur.

Günümüzüm erken tanı ve tedavi yöntemleri ile testis tümörü artık ölümcül bir hastalık değildir. Testis çıkartılması (orkiektomi) sonrası, radyolojik incelemeler yapılarak evre saptanır. Patoloji germ hücresi tümörünün özelliklerini verir. Birinci evrede tedavi, ameliyat sonrası yakın izlemdir. Daha ileri evrelerde çoğunlukla lenflere yayılım (sıçrama) vardır ve kemoterapi öncelikli ek tedavidir. Çoğunlukla BEP protokolü kullanılır.

Tek testisli olmak genel olarak önemli bir problem oluşturmaz. Estetik olarak, orşiektomiden sonra, boş alan skrotuma(torba) protez yerleştirilebilir. Genç erkeklerin yılda en az 2 kez kendi testislerini el ile muayene etmesi erken tanıyı sağlayabilir.

Yazar: Prof. Dr. Bülent Oktay

Bir cevap yazın