Prof. Dr. Bülent Oktay > Blog > Bilgi > Böbrek Nakli Bursa
 • Yorumlar: 2
 • Yayınlayan: Prof. Dr. Bülent Oktay

Böbreklerin fonksiyonlarını geri dönüşsüz olarak yitirmesine kronik böbrek yetmezliği denilir. Klirens ile ölçülen bu işlev, belirli bir değerin altına düşerse yaşamla bağdaşmaz ve böbrek yerine koyma tedavisi gerekir. Böbrek yerine koyma tedavisini iki şekilde yapabilmek mümkündür. Diyaliz ve böbrek nakli. diyaliz tedavileri hastanın yaşamını sürdürmesine yardım etse de canlı böbreğin görevlerinin tamamını yapamaz. Kişi normal yaşamını sürdüremez . Diyaliz tedavilerinde hastanın yaşam süreleri kısıtlıdır. Metabolik komplikasyonlar sık görülür.

Hasta haftanın belirli günleri bir merkezde tedavi almak zorundadır. Kronik böbrek yetmezliği hastanın yaşam süresini kısıtlayan bir hastalıktır. Böbrek nakli, böbrek fonksiyonlarını yerine koymada en etkin tedavi yöntemidir. Başarılı bir böbrek nakli ile hasta normal yaşamına döner. Böbrek nakli için gereken böbrek canlıdan veya kadavradan bulunur.

Devamı

 

Yazar: Prof. Dr. Bülent Oktay

Bir yanıt yazın

2 yorum

 • Halil atug

  Harika bir sunum olmuş, hocam elinize yüreğinize sağlık emeğinize sağlık sigara ürenin yükselmesine yada böbrek iltihabı oluşturur mu? Teşekürler kütahyadan saygilarimla

  • Prof. Dr. Bülent Oktay

   Merhaba Halil Atuğ,
   Sigaranın böbrek üzerine etkisi yoktur. Üre yüksekliği veya iltihap yapmaz.