Prof. Dr. Bülent Oktay > Blog > Bilgi > Robotik Cerrahi Bursa
  • Yorumlar: 1
  • Yayınlayan: Prof. Dr. Bülent Oktay

Bilgisayar, görüntü ve yazılım konularındaki ilerlemeler  sonrası birçok teknolojik avantajlar sunan daVinci Robot ,  2002 yılından itibaren tüm dünyada çok hızlı bir gelişimle ve özellikle prostat kanseri cerrahisinde uygulanmaya başlamıştır. Günümüzde, Amerika Birleşik Devletleri’nde, prostat kanseri cerrahisinin %90-95’i  robotik yöntem  ile yapılmaktadır.

Robotik Cerrahide hastaya uygulanan cerrahi işlemdeki temel basamaklar konvansiyonel laparoskopidekiile benzerdir. Robotik cerrahi uygulayan cerrahın önceden ileri düzeyde laparoskopik cerrahi tecrübesinin olması, laparoskopi bilmeden direkt açık cerrahi tecrübe ile robotik uygulamaya geçen cerraha göre, ameliyatın başarısında fark yaratabilmektedir.

Robotik Cerrahide cerrahi işlem, cerrahın yönettiği robot kollarla, üç boyutlu, yüksek çözünürlüklü ve 10-12 kat büyütmeli görüntü altında, vücut içine borucuklardan yerleştirilerek kullanılan robotik kollarla yapılmaktadır. Bu robotik kolların en büyük avantajı, ince ve minik uçlarıyla, 3 doğrultuda olmak üzere 3 boyutta toplam 540° hareket kabiliyeti ile ve titremeksizin cerraha ameliyatı gerçekleştirme olanağı sağlamasıdır.

DEVAMI

Yazar: Prof. Dr. Bülent Oktay

Bir yanıt yazın

1 Yorum